Zorlu Center
Zorlu Center
Zorlu Alışveriş Merkezi İstanbul’da içinde pek çok lüks markanın içinde bulunduğu bir alışveriş merkezidir. İçindeki dünyaca ünlü restoranlar ile gastronomik olarakta önemli bir merkezdir. Ayrıca yine içerisindeki Performans Sanatları Merkezi’nde dünyaca ünlü şovları görmek mümkündür.
Cevahir AVM
Cevahir AVM
Cevahir Alışveriş Merkezi orta üst sınıfa hizmet veren pek çok mağaza barındırmaktadır. İçinde sahip olduğu sinemalar, bowling salonu ve eğlence parkı ile vakit geçirmek için idealdir. Ayrıca bünyesinde ev ihtiyaçları için bir yapı marketi barındırmaktadır.
City's AVM'
City's AVM
Citys Alışveriş merkezi Nişantaşının merkezinde bulunmaktadır. Pek çok lüks mağaza ile servis vermekte olan bu alışveriş merkezi aynı zamanda içinde sinemalarda barındırmaktadır. Çeşitli restoranları ile değişik bir yemek deneyimi de sunmaktadır.
Kanyon AVM
Kanyon AVM
Kanyon Alışveriş Merkezi sıradışı mimari yapısıyla öne çıkmaktadır. İçerisinde bulunan çok sayıdaki lüks mağaza ile hizmet vermektedir. Ayrıca düzenli olarak yapılan organizasyonları ve sinema kompleksi ile vakit geçirmek için idealdir.
İstinye PARK AVM
İstinye PARK AVM
İstinye Park Alışveriş merkezi lüks mağazaları ile dikkat çekmektedir. Ayrıca içinde bulunan sinema kompleksi ve restoranlar ile gezilmesi gereken bir yerdir. Diğer bir özelliği ise içinde bulunan pazar alanıdır.
Tahtakale
Tahtakale
Tahtakale İstanbul’un ticaret merkezidir. İğneden ipliğe her türlü malzemenin bulunabildiği bu alan alışveriş için vazgeçilmezdir. Tarihi İstanbul dokusu içindeki dükkanlar gezenleri geçmişe götürmektedir.
Mercan
Mercan
Mercan Tahtakale içinde bulunan bir caddenin adıdır. Bu cadde üzerinde bulunan dükkanlar daha çok nargile malzemesi ve hırdavat satmaktadırlar. Caddenin çevresindeki çok sayıda handa hediyelik eşyalar bulmak mümkündür.
Kapalı Çarşı
Kapalı Çarşı
Kapalıçarşı Osmanlı İmparatorluğu’nun ticari kalbiydi. Bugün bile özellikle deri ve mücevher alanında ulaşılması güç bir çeşitlilik sunmaktadır. Tarihi çarşının içini gezerken çeşitli kafelere rastlamak mümkündür.
Mısır Çarşısı
Mısır Çarşısı
Tahtakale İstanbul’un ticaret merkezidir. İğneden ipliğe her türlü malzemenin bulunabildiği bu alan alışveriş için vazgeçilmezdir. Tarihi İstanbul dokusu içindeki dükkanlar gezenleri geçmişe götürmektedir. Mısır Çarşısı ilk olarak Bizanslılar tarafından kurulmuş bugünkü yapısına ise 17. yy Osmanlılar zamanında kavuşmuştur. Çiçek pazarının yanında bulunan bu yapı baharat üzerine dünyadaki sayılı merkezlerden biridir. Çeşit çeşit baharatın yanında değişik kuruyemişleri de bulmak mümkündür.
Beşiktaş Balık Pazarı
Beşiktaş Balık Pazarı
Beşiktaş Balık Pazarı Beşiktaş Çarşının içinde bulunan özellikle deniz ürünleri ile öne çıkan bir alışveriş alanıdır. Taze deniz ürünlerin bulunduğu çarşıda ayrıca sebze ve meyve de bulmak mümkündür. Pazarın etrafındaki çarşıda ise çeşitli ihtiyaç malzemelerini bulmak mümkündür.
Beyoğlu Balık Pazarı
Beyoğlu Balık Pazarı
Beyoğlu Balık Pazarı İstanbul’un tarihi dokusu içinde Taksim bölgesinde bulunmaktadır. Taze balık, meyve ve sebzenin yanında şarküteri ürünlerini de bulmak mümkündür. Ayrıca içindeki ve çevresindeki meyhaneler ile ünlüdür. İstiklal Caddesi İstanbul’un merkezidir. Her türlü restoran, kafe ve sinemanın yanında kültürel olarakta bir merkezdir. Plakçıları, kitapçıları ve sahafları ve film festivali ile ünlüdür.
Karaköy Çarşı
Karaköy Çarşı
Karaköy Çarşısı değişik restoranları, hırdavatçıları ve spor dükkanları ile ünlüdür. Burada her türlü macera sporu için malzeme bulmak mümkündür. Ayrıca yiyecek üzerine pek çok ünlü dükkan barındırmaktadır.
Bomonti Antika PAZARI
Bomonti Antika PAZARI
Bomonti Antika Pazarı en zengininden en fakirine herkesin bir şey bulabileceği bir yer olmasıyla ünlüdür. Plaktan rozete kadar her türlü farklı koleksiyon için bir şeyler bulmak mümkündür. Antika konusunda uzman olan kişiler içinse oldukça ilginç eşyalar bulmaları mümkündür.
Sultan Ahmed
Sultan Ahmed
Sultanahmet bölgesi adını merkezindeki Sultanahmet Camii’den alır. Camiinin yapımında kullanılan iznik çinilerinin rengi nedeniyle Avrupalılar tarafından Mavi Camii olarak adlandırılmıştır. Camiinin altı minaresi ve büyüklüğü Ayasofya’ya karşı Osmanlı üstünlüğünü yansıtmaktadır.
Ayasofya
Ayasofya
Ayasofya bugün müze olmakla beraber esasında dünyanın en eski katedralidir. Adı özünde Kutsal Bilgelik olan yapı 537 yılında inşa edilmiştir. İlk orjinal hali 360 yılında yapılmış olup bir yangında kül olmuştur.
Topkapı
Topkapı
Topkapı Sarayı Fatih Sultan Mehmet’in emriyle 1465 yılında yapılmış adını aldığı Topkapı ise 1478 yılında tamamlanmıştır. 400 yıla yakın bir süre Osmanlı imparatorluğu bu saraydan yönetilmiştir. İçinde kutsal emanetlerin bulunduğu saray bugün müzedir.
Dolmabahçe Sarayı
Dolmabahçe Sarayı
Dolmabahçe sarayı 1856 yılından itibaren Osmanlı İmparatorluğu’nun merkezi olmuştur. Saray boğazın kenarında hakim bir konumdadır. Saraydaki kabul salonunda piyano hariç her şeyin çift ve simetrik oluşu ilgi çekicidir.
Yerebatan Sanıcı
Yerebatan Sarnıcı
Yerebatan Sarayı İstanbul’un altındaki bir kaç yüz sarnıçtan en büyüğüdür. Daha önce yerinde bir katedral bulunan yapı 6. yy Bizans tarafından sarnıca çevrilmiştir. Yapı ihtişamının ötesinde mükemmel akustiği sebebiyle burada verilen konserlerle de ünlüdür.
Beylerbeyi Sarayı
Beylerbeyi Sarayı
Beylerbeyi sarayı 1865 yılında konuk hükümdarları ağırlamak için Osmanlılar tarafından inşa edilmiştir. Sarayın misafirleri arasında Fransız İmparatoriçesi Eugene de vardır. Saray boğaza hakim bir konumdadır.
Galata Kulesi
Galata Kulesi
Galata Kulesi Cenevizliler tarafından 1348 yılında yapılmıştır. Osmanlılar tarafından yangın kulesi olarak kullanılmıştır. Kuleden İstanbul’un panoramik bir manzarasını görmek mümkündür.
Rumeli Hisarı
Rumeli Hisarı
Rumelihisarı Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethi için inşa ettirilmiştir. 19. yy da denizden geçen Sultanları selamlamak için top atışları buradan yapılmıştır. Bugün müze ve açık hava tiyatrosudur.
Miniaturk
Miniaturk
Miniatürk İstanbul başta olmak üzere Osmanlı Coğrafyasından çeşitli eserlerin minyatür versiyonlarının bulunduğu bir açık hava parkıdır. Bugün var olmayan dünya harikalarının da sergilendiği bir alandır. Miniatürk Türkiye’nin çeşitli alanları hakkında fikir sahibi olmak için idealdir.
Adalar
Adalar
Adalar bölgesi İstanbul’un yakınındaki bir grup adaya verilen addır. Marmara denizinde bulunan bu adalar Prens adaları olarakta bilinir. Adlarını buraya sürgün edilen Bizans ve Osmanlı soylularından almaktadırlar. Adalarda bilinen en önemli aktivite fayton gezintileridir.
Boğaz Turu
Boğaz Turu
Boğaz turu İstanbul’a gelen herkesin en az bir defa yapması gereken bir aktivitedir. Boğazı ve etrafındaki eserleri görmek için en ideal yöntemdir. Ortaköyden düzenli kalkan teknelerle yapılabilir.