Karadeniz Pidesi
Karadeniz Pidesi
Karadeniz yöresine has olan ve özel peynirle yapılan pideler muhakkak İstanbul’da tadılması gereken lezzetlerdendir. Etli, pastırmalı, yumurtalı gibi pek çok çeşide sahip olan pideler çeşitli damak zevklerine hitap etmektedir. İyi bir pideyi bir de ayranla deneyin.
Ege Lokması
Ege Lokması
Ege mutfağı ağırlıklı olarak otlarla pişirilmiş sebze ve deniz ürünleri kullanır. Kabak çiçeği dolması, lokma, sakızlı dondurma İstanbul’da oldukça ünlüdür. Değişik otlardan yapılan Ege yemeklerini denemeyi unutmayın.
Büryan Kebabı
Büryan Kebabı
Et yemeklerinin oldukça fazla çeşidi İstanbul’da bulunabilir. Büryan kebabı gibi bilinen tatların haricinde baldır gibi değişik yemekleri bulmak mümkündür. Etin her türlüsünü yemek mümkündür.
Köfte
Köfte
Türkiye’nin her yöresinden köfteyi İstanbul’da bulmak mümkündür. El arabalarından lüks restoranlara kadar değişik yerlerde değişik lezzetleri tadabilirsiniz. 300’e yakın bilinen köfte çeşidinin önemli bir kısmı İstanbul’da yenebilir.
Tantuni
Tantuni
Çukurova mutfağı bicibici, şırdan, tantuni, cezerye, kar helvası gibi lezzetleri olan bir mutfaktır. Bu lezzetleri hem bulmak hem de iyisini bulmak gerçekten çok zordur. Pek çoğu İstanbul’da tadılabilir.
İç Anadolu Mutfağı
İç Anadolu Mutfağı
İç Anadolu mutfağı özellikle et ve hamur üzerine inşa edilmiştir. Envai çeşit et yemeğine değişik hamur yemekleri eşlik eder. Ayrıca tereyağı bolca kullanılır.
Sakatat Ciğer
Sakatat Ciğer
İstanbul’da sakatatın her türlü çeşidini bulmak mümkündür. Değişik pişirme yöntemleri ve bol baharatla hazırlanan sakatatlar değişik damak zevklerine hitap ederler. Değişik sakatat yemeklerini tatmanız öneririz.
Kokoreç & Midye
Kokoreç & Midye
Kokereç her ne kadar sakatattan yapılsa dahi kendi mutfağına sahip olacak kadar önemlidir. Değişik çeşitleri ve yancısı midye ile beraber başlı başına bir menü oluşturabilen bir yiyecektir. İstanbul ise bu garip ikilinin merkezidir.
Çiğ Köfte & İçli Köfte
Çiğ Köfte & İçli Köfte
Çiğ köfte pişmemiş etten yapılan oldukça lezzetli bir yemektir. İçli köfte ile birlikte muhakak denenmesi gerekir. İstanbul’da en iyi örnekleri bulunabilir.
Dürüm
Dürüm
Istanbul’da dürüm yemediyseniz dürüm yememişsinizdir. Et ve ekmeğin ötesinde değişik sosların ilavesi ile yapılan dürümler oldukça lezzetlidir. Değişik malzemelerle yapılanları da mevcuttur.
Kahvaltı
Kahvaltı
Türk kahvaltısı dünyaca ünlüdür. Boğazdaki kahvaltıcılarda bir Pazar sabahı uzun bir kahvaltı yapmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca değişik tatlar sunan kahvaltıcılarda İstanbul’da mevcuttur.
Van Kahvaltısı
Van Kahvaltısı
Van kahvaltısı farklı tatları ile öne çıkmaktadır. Kavut, tuzlu balık gibi sıradışı tatları vardır. Denenmesi tavsiye edilir.
Hatay Mutfağı
Hatay Mutfağı
Hatay mutfağı değişik yemekleri ile öne çıkar. Ekşili kebap, biberli ekmek, künefe gibi pek çok yemek dikkat çekicidir. Tadılması şarttır.
Fasıl
Fasıl
Fasıl sadece yemek değil müzik ve içki kültürüdür. Türk Sanat Müziği eşliğinde genellikle bolca meze ve bir miktar rakı ile yapılan bir aktivitedir. Alkol kullanmayanlar için meyve suyu tavsiye edilir.
Av Eti
Av Eti
İstanbul’da avlanılabilecek pek bir alan yoktur. Ancak söz konusu av eti ise oldukça iyi örneklerini bulmak mümkündür. Av etleri için önceden sipariş vermek gerekir.
Cağ Kebabı
Cağ Kebabı
Doğu Anadolu Mutfağı genellikle ete dayalı bir mutfaktır. En bilinen yemeği cağ kebabıdır. Özellikle Erzurum yöresi bu kebapla ünlüdür.
Börek
Börek
Börek Türkiye’de kendi mutfağına sahiptir. Etten balığa kadar envai çeşit iç malzemesi bulunur. Yufka ve hamur tiplerine göre de farklılıklar vardır.
Tavuklu Pilav
Tavuklu Pilav
Türk pilavı içindeki tereyağı sebebiyle farklı bir tada sahiptir. İstanbul’da ise bu pilavın üzerine eklenen değişik malzemelerle değişik tatlar almak mümkündür. Pilavın sadesi de son derece lezzetlidir.
Parklar ve Bahçeler
Parklar ve Bahçeler
Kahve Seçenekleri
Kahve Seçenekleri
Türk kahvesi her yerde içilebilir. Ancak İstanbul’daki Türk kahvesi her yerde içilemez. Osmanlı İmparatorluğu geleneğinden gelen gerçek kahve ancak İstanbul’da içilebilir.
Döner
Döner
Döner Türk insanının vazgeçilmez gıdasıdır. İstanbul’da çok iyi döner bulup yemek mümkündür. Değişik soslarla da sunum yapılmaktadır.